کسیکه قانون شرع یا شرعیان بداند مسافر چمدان

کسیکه قانون شرع یا شرعیان بداند: مسافر چمدان مسافرت انگلستان مسافر شکوفه‌ها انگلستان یورکشایر باشگاه شبانه

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری هزینه‌های بازسازی «تئاتر شهر» کجا خرج می‌شوند؟

ادامه بازسازی مجموعه تئاتر شهر در حالی به زودی به مناقصه گذاشته می‌شود که اعلام نشده اعتبارات تعیین شده است در یک سال گذشته جهت بازسازی این مکان به کجا انجامیده

هزینه‌های بازسازی «تئاتر شهر» کجا خرج می‌شوند؟

هزینه های بازسازی «تئاتر شهر» کجا خرج می شوند؟

عبارات مهم : تئاتر

ادامه بازسازی مجموعه تئاتر شهر در حالی به زودی به مناقصه گذاشته می شود که اعلام نشده اعتبارات تعیین شده است در یک سال گذشته جهت بازسازی این مکان به کجا انجامیده، بویژه آنکه در این مدت حتی یک آجر هم در تئاتر شهر جابه جا نشده است.

به گزارش ایسنا، بیش از یک دهه از شروع نخستین سری از بازسازی های تئاتر شهر می گذرد و اگرچه این روند هیچ گاه استمرار نداشته و تعمیر و بازسازی در سال های مختلفی انجام شده است هست، ولی واضح است که این کار تاکنون خرج زیادی روی دست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گذاشته و نه تنها هنوز به نتیجه قابل قبولی نرسیده، بلکه هیچ آمار دقیقی هم از هزینه های صورت گرفته گزارش نشده است.

دراین باره بروزترین خبری که شنیده می شود حاکی از این است که بخشی از بودجه مربوط به بازسازی تئاتر شهر در سال ۹۶ به خزانه بازگردانده شده، آیا که جذب اعتبارات ریالی در سال مالی دولت با تمام شدن ماه تیر به آخر رسیده هست. ولی مسعود معمار ـ سرپرست دفتر طرح های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ به ایسنا می گوید: سال مالی تا آخر شهریورماه تمدید شده است و برهمین اساس طبق برآوردی که داشته ایم تا هفته آینده جهت ادامه بازسازی و تعیین شرکت پیمانکار و برگزاری مناقصه اقدام می کنیم.

او در پاسخ به اینکه اعتبار تئاتر شهر در سال ۹۶ چقدر بوده است؟ هم توضیح می دهد: اعتبار تئاتر شهر در سال گذشته چهار میلیارد و ۵۰ میلیون تومان بوده که ۵۳ درصد آن یعنی رقم دو میلیارد و ۱۴۱ میلیون تومان تخصیص داد شد. به این اعتبار سه میلیارد تومان هم به صورت اوراق و اسناد خزانه اضافه شد.

هزینه‌های بازسازی «تئاتر شهر» کجا خرج می‌شوند؟

معمار ادامه می دهد: از اعتبار سال ۹۶ با یک شرکت دانش بنیان قراردادی بسته ایم تا کارهای ماشینری سالن مهم تئاتر شهر را انجام دهد و بعد بقیه پرسشها از اعتبار سال ۹۷ طبق براورد کارهای باقی مانده انجام می شود و به مناقصه گذاشته خواهد شد.

این آمار و اراقام در شرایطی از سوی سرپرست دفتر طرح های عمرانی وزارت فرهنگ اعلام می شود که در وقت وزارت سیدرضا صالحی امیری ۱۰ میلیارد تومان به فعالیت ها و بازسازی تئاتر شهر تخصیص داده شده است داده شد و حتی علی اصغر کاراندیش ـ معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – اردیبهشت سال ۹۶ در گفت وگویی با ایسنا تاکید کرد: اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی جهت تئاتر شهر درنظرگرفته شده است و قرارداد ادامه بازسازی این مجموعه هم آماده شده است است.

او حتی در پاسخ به اینکه آیا اعتبار ۱۰ میلیاردی وعده داده شده است به وسیله وزیر فرهنگ امسال (سال ۹۶) به تئاتر شهر تخصیص داده شده است می یابد؟ بیان کرده بود: این اعتبار را جهت بازسازی و فعالیت تئاتر شهر گرفته ایم و مشکلی دراین باره وجود ندارد.

اما توصیه قابل توجه راجع به این ۱۰ میلیارد تومان این است که مسعود معمار نسبت به آن ابراز بی اطلاعی و بیان می کند که این ۱۰ میلیارد تومان فقط جهت تئاتر شهر نبوده بلکه به دو مجموعه تئاتر شهر و موزه هنرهای معاصر تعلق داشته هست. او تاکید دارد، «اگر چنین چیزی بوده در موافقت نامه ها و آنچه به ما تخصیص داده شد مشخص بود، ولی سه میلیارد تومان جهت تئاتر شهر بوده که آن را جهت ماشینری سالن مهم درنظر گرفته ایم.»

ادامه بازسازی مجموعه تئاتر شهر در حالی به زودی به مناقصه گذاشته می‌شود که اعلام نشده اعتبارات تعیین شده است در یک سال گذشته جهت بازسازی این مکان به کجا انجامیده

همچنین به گفته وی «۶ میلیارد تومان هم به موزه هنرهای معاصر داده شده است است و با اعتبار سال ۹۶ تئاتر شهر که جهت ماشینری هزینه می شود، اعتبار این سال صفر می شود.» ضمن اینکه در «ردیف های نقدی تئاتر شهر یک رقم ۵۷۰ میلیون تومان بوده که صرف بدهی های باقی مانده شده است و در اوراق و اسناد خزانه هم سه میلیارد تومان جهت این مجموعه وجود داشته است.»

البته معلوم نیست هنگامی که دست کم در سه سال گذشته اقدام عمرانی در تئاتر شهر انجام نشده، چقدر بدهی از قبل باقی مانده و جهت چه کاری بوده که تا همین امسال هم پرداخت می شده است است.

معمار در پاسخ به اینکه اعتبار سال ۹۷ جهت تئاتر شهر چقدر است؟ می گوید: کل اعتبار درنظر گرفته شده است جهت تئاتر شهر و باقی مانده موزه و نیاروان، ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است که توزیع آن هنوز انجام نشده ولی رقم قابل توجهی را به تئاتر شهر می دهیم یعنی ممکن است حداقل ۱۰ میلیارد تومان اعتبار بگذاریم که البته باید امیدوار باشیم تخصیص ۱۰۰درصدی بدهند تا کارهای اساسی زیادتری را آنجا انجام دهیم.

براساس آنچه سرپرست دفتر طرح های عمرانی مطرح می کند، به نظر می رسد تغییراتی در برنامه ریزی های مربوط به بازسازی تئاتر شهر صورت گرفته هست؛ آیا که در همان اردیبهشت ماه سال گذشته کاراندیش گفته بود: «وقتی در سال ۹۳ می خواستیم تعمیر و بازسازی در تئاترشهر را شروع کنیم، تاکید داشتم که هم متخصصان فنی و هم اهالی تئاتر هر دو حضور داشته باشند و در انجام کار نظر دهند، چون در سال ۱۳۸۶ بازسازی ای درتئاترشهر انجام شد که با وجود هزینه های صرف شده، نوع کار در بعضی بخش های مجموعه لطمه های زیادی را وارد کرد و باعث شد شرایط بدتر شود.

با این حال به علت آنکه این بازسازی هزینه زیادی مورد نیاز دارد تاکنون فقط بخش هایی از مجموعه تعمیر شده است و در فضاهایی که خروج افراد را در مواقع مهم می بست و اگر اتفاقی می افتاد شاید کلی کشته هم می داشتیم، برطرف مسئله شده است هست. با تکمیل بخش هایی از مجموعه تئاترشهر فعلا سالن مهم مهم است که تاکید کرده ایم باید اعتبار آن به اندازه کافی باشد که هنگامی که تعمیر سالن را شروع کردیم، دیگر مشمول وقت نشود که به عنوان نمونه سالن دو سال در حال تعمیر و بازسازی باشد. در واقع باید برنامه ریزی مورد نیاز به لحاظ تامین بودجه و امکانات انجام شود تا با شروع کار، در مدت چند ماه آنجا را جهت استفاده آماده کنیم.»

کاراندیش همچنین با بیان اینکه «قرارداد ادامه بازسازی آماده شده است و کارهای مربوط به آن در حال انجام هست. مناقصه هم گذاشته شده است و قرارداد که امضا شود کار را شروع می کنیم» راجع به اینکه آیا تعمیرات را این بار هم پیمانکار قبلی تئاتر شهر انجام می دهد و نیز زمانی که جهت تمام شدن و بهره برداری سالن مهم می تواند اعلام کند، بیان کرده بود: «پیمانکار قبلی خیلی خوب است و در استان های دیگر کارهای بزرگ ما را در حال انجام دارد. در تئاتر شهر هم کارش خوب بوده ولی با این حال تاکید ما بر اوج بودن کیفیت و نیز سریع انجام شدن کار هست. بنای ما براین است که از لحظه شروع کار تا قبل از یک سال، تعمیرات را تمام کنیم چون تئاترشهر تنها جایی است که فعلا به این شکل وجود دارد و از آن حداکثر استفاده می شود، ولی راجع به وقت قطعی نمی خواهم قولی دهم که عملی نشود و بگویم ۶ ماه یا ۸ ماه دیگر کار تمام می شود.

هزینه‌های بازسازی «تئاتر شهر» کجا خرج می‌شوند؟

با این حال تمام آنچه راجع به بازسازی گفته شده است بود، در حالی است که مدیران پیشین اداره کل هنرهای نمایشی و تئاتر شهر تاکید داشتند، در سال ۹۶ بازسازی و تعمیر تئاتر شهر به علت کمبود اعتبارات تکمیل نشد یا اینکه علی رغم بودجه بسیار خوبی که در وزارتخانه جهت ادامه بازسازی تئاتر شهر مصوب شده است متاسفانه به خاطر بی تدبیری امکان انجام آن چیزی که شایسته تئاتر شهر است فراهم نشد.

حتی در سخنانی قابل تامل در مراسم تودیع و معارفه مدیران تئاتر شهر گفته شد که جهت تعمیر سقف زیرزمین در گذشته درخواست ۲۰۰ میلیون تومان پول شده است بود که به علت تامین نشدن اعتبار رها شده است بود، ولی با همکاری مدیریت و کارکنان مجموعه در مدت زمانی کم و با ۳ میلیون تومان آن را درست کردند.

همچنین مهدی شفیعی در آخرین گفت وگوی خود در مقام مدیرکل هنرهای نمایشی (اسفندماه سال ۹۶) به ایسنا گفته بود: «بازسازی ها در این مجموعه یا باید با مطالعه دقیق و اعتبار مشخص انجام شود و اگر غیر از این باشد انجام نشود بهتر است چون اوضاع این مجموعه جهت تامین اعتبار بازسازی خارج از اختیارات اداره کل هنرهای نمایشی است و دفتر طرح های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره تصمیم گیری می کند که اخیرا حدود ۶ میلیارد اعتبار گرفته اند ولی چیزی تخصیص پیدا نکرده و این وقت هم تا تیرماه زیاد نیست.»

صحبت از این ۶ میلیارد و نیز شنیده هایی از کمک مالی چند میلیاردی از سوی رییس شرکت برنامه و بودجه (محمدباقر نوبخت) که به طور رسمی و غیررسمی انتشار یافته نیز در نوع خود جالب توجه است چون مشخص نیست اگر گرفته شده است جهت چه اموری صرف شده است هست.

بنابراین با توجه به اینکه طبق وعده ها و بیانات رسمی مسئولان وزارت فرهنگ و تئاتر، دست کم در یکی دو سال اخیر اعتبار خوبی جهت بازسازی تئاتر شهر درنظر گرفته شده است بود به نظر مهم می رسد یک بار جهت هر لحظه آنچه در این یک دهه جهت بازسازی ساختمان مدور چهارراه ولیعصر (عج) هزینه شده است به صورت براق اعلام شود، بویژه آنکه این مسئله در دستور کار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم است و نه تنها بعضی زیرمجموعه های این وزارتخانه تاکنون اقدام به براق سازی مالی کرده اند بلکه حسین انتظامی مشاور ارشد سید عباس صالحی ـ وزیر فرهنگ نیز به استفاده از ظرفیت قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تاکید کرده هست.

همچنین باید بررسی شود که در این دو ماه باقی مانده تا آخر سال مالی تمدید شده است و جهت خرج کردن سه میلیاردی که از اعتبارات تئاتر شهر موجود هست، آیا ماشینری سالن مهم در اولویت قرار می گیرد یا تکمیل چهارسو و سالن های دیگر یا سیستم اطفای حریق و ایمنی مجموعه باید پیش از همه در دستور کار باشد؟!

ادامه بازسازی مجموعه تئاتر شهر در حالی به زودی به مناقصه گذاشته می‌شود که اعلام نشده اعتبارات تعیین شده است در یک سال گذشته جهت بازسازی این مکان به کجا انجامیده

واژه های کلیدی: تئاتر | فرهنگ | اعتبار | مجموعه | بازسازی | تئاتر شهر | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog