کسیکه قانون شرع یا شرعیان بداند مسافر چمدان

کسیکه قانون شرع یا شرعیان بداند: مسافر چمدان مسافرت انگلستان مسافر شکوفه‌ها انگلستان یورکشایر باشگاه شبانه

گت بلاگز وب‌گردی برای بخشش مهریه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

خانمی که قصد دارد مهریه اش را به شوهرش ببخشد بهتر است بدون اجازه پدر این کار را انجام ندهد.

برای بخشش مهریه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، مهریه مال زن است مرد هم بر اساس شرع و قانون باید آن را بپردازد. حالا فرضی کنید زنی از این حق شرعی و قانونی خود بگذرد. چرای آن هم معلوم است یا احساساتی شده است یا مجبور است این کار را انجام دهد. البته گاهی هم پیش می آید که از روی عقل و علاقه این تصمیم را می گیرد و اجرایی می کند ولی به هر حال با این کار اگر خدای ناکرده مشکلی در رابطه با شوهرش ایجاد شود غم خود را دو چندان کرده است بخشش خوب است ولی بجا و به اندازه. این بروشور توصیه های مفیدی جهت شما دارد تا با گذشت بی منطق از حق قانونی خود به استقبال کوهی از پرسشها نروید.

عبارات مهم : داماد
در جامعه امروزی کسی را نمی توان که اسم مهریه به گوشش نخورده باشد. همه می دانند مهریه مالی است که مرد هنگام وقوع عقد نکاح یا به عبارتی ازدواج به همسر خود تقدیم می کند و مکلف است آن را بپردازد. درست است که می گویند مهر هدیه ای از طرف مرد است ولی زن می تواند هر وقت مایل بود این هدیه را به او بازگرداند. همان طور که می دانید میزان مهریه از پیش تعیین شده است نیست بلکه این امر به توافق زن و مرد بستگی دارد.

اگر فکر می کنید که مهر زن سکه یا پول است اشتباه می کنید لیکن شما می توانید هر آنچه ارزش مالی یا اجتماعی داشته باشد مهر خود قرار دهید مثل طلا، نقره، املاک، پولهایرایج، لوازم زندگی وحتی آموزش قرآن یا مهارتی ویژه.

گفتیم مهریه مال خودتان است و می توانید از خیرش بگذرید یا آن را ببخشید ولی بد نیست این را نیز بدانید که این بخشش زمانی دارد. به عنوان نمونه اگر فکر می کنید می توانید قبل ازعقد دائم و رسمی با شوهر خود مهریه تان را ببخشید سخت در اشتباه هستید؛ در واقع بخشش مهریه قبل ازعقد دائم کار بی اثری است لیکن شما فقط بعد از عقد مالک مهریه می شوید و بخشیدن چیزی که تعلقی به شما ندارد کار خنده داری هست. از طرف دیگر هم آقای داماد به موجب عقد پرداخت مهریه به گردنش می افتد. بعد عروس زن هر زمانی که به عقددائم همسرت درآمدی مختار هستی که ازکیسه خودت به آقای داماد بذل و بخشش کنی.

شاید جهت شما هم این پرسش پیش آمده باشد که جهت بخشش مهریه راه خاصی را باید رفت؟

یادتان باشد جهت بخشیدن مهریه نیازی به دادگاه نیست حتی در صورتی که زن مهرش را به وسیله یک دست خط با امضا واثرانگشت ببخشد این تعهد از گردن داماد برداشته می شود و درآینده می تواند به عنوان مدرک از آن استفاده کند.

اما این راه کمی دردسر دارد و اگر واقعا عروس زن قصد دارد که مهریه اش را ببخشد بهتر است با آقای داماد راهی دفتر اسناد رسمی شوید و این کار را قانونی کنید. بعد مردها داماد بدانید که محضر دار اعتراف همسرتان جهت بخشش مهریه را در قالب اقرارنامه ثبتی تنظیم می کند؛ البته کار به همین جا ختم نمی شود. لیکن جهت محکم کاری بایدنامه ای از آنجا جهت دفتر منزل رسمی ازدواج- که عقد خود را در آن مکان ثبت کرده اید- ببرید تادر آنجا مفاد نامه را در صفحه ملاحظات عقد نامه ثبت کند.

خانمی که قصد دارد مهریه اش را به شوهرش ببخشد بهتر است بدون اجازه پدراین کار را انجام ندهد. بله درست شنیدید دفاتر اسناد رسمی در صورت اجازه پدرعروس زن مهریه را به شوهر می بخشند وآن را ثبت می کنند. می دانیم که طبق ماده 1082 قانون مدنی شما از زمانی که عقد کردید و هنوز مهر ازدواجتان خشک نشده است مالک مهرتان می شوید و می توانید هردخل وتصرفی که خواستید درآن داشته باشید. ولی اذن پدر در این مورد خاص مورد نیاز است هر چند این عنوان نه جنبه قانونی دارد و نه جنبه شرعی ولی دفاتر اسناد رسمی به علت اینکه گاهی این بخشش مهریه از روی اجبار یا از روی احساسات آنی رخ می دهد این شرط را جهت این عنوان می گذارند که یک شرط مورد نیاز نیست ولی از بروز پرسشها بعدی پیشگیری می کند.

بخشش از اعمال بسیار پسندیده در قوانین موضوعه کشور و دین ما است و این خیلی خوب است که عروسی تصمیم بگیرد مهریه را به همسرش ببخشد ولی مورد نیاز است بعضی از جوانب کار را نیز در نظر گرفت. درست است که زن به محض جاری شدن خطبه عقد مالک مهریه اش می شود ولی تا زمانی که با همسرش عمل زناشویی انجام نداده فقط مالک نیمی ازمهریه هست.

حالا یک فرض را جهت شما می گوییم. فرض کنید دختری دردوره عقد مهریه اش را می بخشد و بعد ازعروسی به هر علت خدای ناکرده تمایلی به همسرش ندارد و از روی بیزاری از وی تقاضای طلاق می کند! در این میان چون زن خواهان طلاق است که درقانون به آن طلاق خلع می گویند زن باید معادل مهریه یا مبلغی کمتر یا زیاد از آن را به داماد پرداخت کند به این ترتیب زن جهت رهایی از زندگی ای که تمایلی به آن ندارد نه تنها مهریه ای نمی گیرد بلکه باید رقمی را نیز جهت جدایی به مرد بپردازد. بعد قبل از بذل و بخشش کمی زیاد تامل کنید.

مطمئن هستم دست کم یک بار واژه پر از معنی ” مهرم حلال جونم آزاد” را شنیده اید. ان شاء الله هر لحظه با دل خوش و دراوج صمیمیت مهرتان را به همسرتان ببخشید ولی هر لحظه در روی یک پاشنه نمی چرخد زندگی گاهی روی خوش به آدم نشان نمی دهد و جز جدایی راهی باقی نمی ماند. بعضی از زنان فکر می کنند که با بخشش مهریه قبل از طلاق راحت تر و سریع تر می توانند جدا شوند ولی آنان دراشتباه هستند و اصلا معلوم نیست بعد از بخشش مهریه مرد حاضر به طلاق همسر شود یا وقت عده دوباره رجوع نکند!

برای این که در این حوزه مشکلی ایجاد نشود شرع و قانون راه آن را آینده نگری کرده هست. بد نیست بدانید که طلاق “خلع” و “مبارات” دقیقات همین نشانه شما را به طور کامل و بدون ضرر و خطر تامین می کند. در این نوع طلاق همسران توافق می کنند در عوض مهریه یا کمتر یا زیاد از آن از یکدیگر جدا شوند. در این روش دیگر شوهر حق رجوع ندارد و به این ترتیب زن با بخشیدن مالی معادل مهریه، یا زیاد و کمتر ازآن به شوهر او را راضی به طلاق می کند.

البته اگر این بیزاری از ادامه زندگی دو طرفه باشد ولی زن تقاضای طلاق بدهد باز هم باید مهریه اش را ببخشد تا این طلاق که مبارات نام دارد جاری شود.

منبع:میزان

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: داماد | زندگی | قانونی | دانشنامه حقوقی | بخشش مهریه | مهریه |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog