کسیکه قانون شرع یا شرعیان بداند مسافر چمدان

کسیکه قانون شرع یا شرعیان بداند: مسافر چمدان مسافرت انگلستان مسافر شکوفه‌ها انگلستان یورکشایر باشگاه شبانه

گت بلاگز وب‌گردی سایه‌روشن بیوهکرها

کودکان امروزی شاید دیگر با سیخ فلزی به جان گوش همسالان خود و سوراخ کردن آن نیفتند، ولی دور نیست که شاهد باشیم با ایجاد برش‌هایی در انگشتانشان، آهنربای نئودی

سایه‌روشن بیوهکرها

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، تا همین چندی پیش، پروژه های خودانجام (do-it-yourself) به حوزه مکانیک چوب و کسانی که با چندینه و چون کار با چوب آشنایی داشتند محدود می شد و کار با رایانه و فناوری های زیستی به کارشناسان این حوزه ها واگذار شده است بود، ولی در اوایل دهه 1350/ 1970، ورود ریزپردازنده های ارزانقیمت به بازار، جرقه مسابقه جهت ساخت نخستین رایانه های شخصی قابل فروش را زد و در اواسط دهه 1360/ 1980 فناوری ای که زمانی مسابقه بر سر آن محدود به دانشگاه ها و مراکز کوچک تحقیقاتی بود، به حوزه کاری برنامه نویسی جهت کودکان تبدیل شد.

عبارات مهم : فناوری
اما همه اینها چه ارتباطی با خودانجام شدن زیست فناوری دارد؟ یک ارتباط همه جانبه! با شروع عصر اینترنت که جرقه آن را دو نسل سازنده رایانه و برنامه ریز آن زدند، روحیات جدیدی نیز شکل گرفت که مبنای آن را فناوری خودانجام ـ بر پایه علاقه به خلاقیت و پیشرفت ـ و مجموعه ای از ایده ها و ابزارهایی تشکیل می داد که آزادانه به اشتراک گذاشته می شدند.

بیوهکرها و آینده فرابشری

«هکرهای اخلاقی» بسرعت گسترش یافتند و شروع به هک کردن همه چیز ـ از زندگی گرفته تا مغزهای ما ـ کردند. آنها از خودشان می پرسیدند زیست شناسی و اطلاعات زیستی ما چه تفاوتی با سایر زمینه های علمی دارد؟ آیا ما باید آینده خود را به تصادف و ژنتیک بسپاریم؟ اگر علم نوعی قدرت هست، آیا برابری اجتماعی اقتضا نمی کند که این قدرت تا حد ممکن به مردم سپرده شود؟

دسترسی هرچه زیاد به فناوری ارزانقیمت و دانش و جامعه ای که در بستر وب شکل گرفت، باعث شد گروه کوچک ولی پیشرونده بیوهکرها ـ هکرهایی که اقدام به عوض کردن ساختار زیستی بدن انسان می کنند ـ علوم سایبرنتیک و ژنومیک را به حوزه ای فراتر از سالن های اختصاصی و بسته دانشگاه ها بکشاند، ولی سوالی مطرح است که آیا بیوهکرها به مردمی کردن علم کمک می کنند یا عامل ایجاد جریانی غیرقابل کنترل هستند؟

اگر از پیشرفت فناوری، ایجاد معادل زیستی «ماشین های پرنده» را انتظار دارید، هیچ چیز مانند ترانس هیومانیسم (فرابشر) یا این ایده که نسل بشر می تواند یا باید از علم و فناوری جهت فراتر رفتن از محدودیت های ذاتی جسمی و ذهنی انسان استفاده کند، این انتظار را برآورده نخواهدکرد. در خودِ کمّی (the quantified self ) یا دنیایی که در آن به طور بالقوه می توان تقریبا هر عنصر زندگی، چه جسمی و چه ذهنی، را با استفاده از ساعت های هوشمند یا ابزارهای مشابه آن اندازه گیری کرد، شاید بتوان ردپایی از ترانس هیومانیسم را یافت، ولی اینها نمی توانند جهت بیوهکرها راضی کننده باشند. درواقع بیوهکرها به دنبال ایجاد حالت های جدیدی از وجود انسانی هستند ؛ انسان های نیمه رباتی که مغزهای انسانی را در بدن های مکانیکی جای داده اند.

سر و کله بیوهکرها از کجا پیدا شد؟

 واژه سایبرنتیک نخستین بار، در سال 1327/ 1948 از سوی نوربرت وینر ریاضیدان آمریکایی (1964ـ 1894) و درنتیجه تحقیقات او در زمینه نظریه اطلاعات و بازخورد سیستم ها ارائه شد. در سال 1339/ 1960 مانفرد کلینز، مخترع و دانشمند، این ایده را ارائه کرد که با استفاده از داروها و پیشرفت های مکانیکی می توان زندگی در فضا را ممکن ساخت و در همراهی با ناتان کلاین، واژه سایبورگ ـ Cyborg کوتاه شده است دو واژه «ارگانیسم سایبرنتیک» ـ را اختراع کرد. نیم قرن بعد، افرادی مانند لفت آنونیم و کوین وارویک، دانشمندان سایبرنتیک از دانشگاه ریدینگ انگلستان، زمزمه های فراتررفتن از کاشت حلزون و پمپ انسولین (دستگاهی الکترونیکی، مکانیکی و هیدرولیکی که طبق الگوهای معین در وقت و مقدار تعیین شده است به زیر پوست بیمار دیابتی انسولین تزریق می کند) سردادند تا اقداماتشان آغازی جهت آینده سایبورگی باشد.

وارویک کار را با ایمپلنت میکرو تراشهRFID شروع کرد که می توانست قفل در را باز کند. این دانشمند انگلیسی که اعتقاد است انسان به مرحله کهنگی رسیده هست، سال 1377/ 1998 در جریان یک عمل جراحی، قطعه ای را در بازوی خود کارگذاشت که به او امکان می داد هنگام عبور از راهروها و دفاتر دانشگاهی که در آن کار می کرد، بدون این که انگشت خود را تکان دهد، درها را باز کرده و چراغ ها و سیستم ها را روشن کند. همچنین با ایجاد این «دست رباتیک»، امکان به اشتراک گذاشتن تجربیات حسی وی با همسرش در آن سوی اقیانوس اطلس، که او هم دارای حسگر مشابهی در بازوی خود بود، فراهم شد. چنین فناوری هایی در زمینه های متعدد پزشکی و غیرپزشکی ازجمله در عملیات حضور از راه دور به وسیله ربات ها یا فناوری ارتباط مغزها، کاربردهای بالقوه متعددی دارند.

جامعه بیوهکرها که علاقه مندان و دانشجویان را اغلب با کمک مربیان حرفه ای وارد حوزه تحقیقات زیستی می کند، در دهه 1389/ 2010 کار خود را شروع کرد. تا سال 1392/ 2013 این گروه ها به حدود 40 گروه علمی ـ شهروندی مستقل توسعه یافت که نیمی از آنها در ایالات متحده فعالیت می کنند. این گروه ها علاوه بر هدایت فعالیت های محلی در زمینه زیست دانش (Bioscience)، در تلاش های گسترده تر به منظور آموزش ژنتیک و زیست شناسی به افرادی از همه سنین همکاری دارند.

به سوی آینده سایبورگی

این جمله مهاتما گاندی که: «تغییری ایجاد کنید که آرزو دارید آن را در دنیا شاهد باشید» جمله ترغیب کننده ای هست، ولی هکرها، ابعاد کاملا جدیدی به مفهوم این جمله داده اند. بیوهکرها که بی صبرانه منتظر آینده فرا انسانی ای هستند که اقتصاددانان و دانشمندان آن را آینده نگری می کنند، با وجود ریسک اوج به کاشت و ابزارهای ساخته شده است و آماده مصرف در بدن هایشان اقدام کردند. محبوب ترین کاربرد این تکنیک ـ کاشت آهنربا در نوک انگشتان ـ را در نظر بگیرید.

بیوهکرها مدعی هستند این کاشت، فرد را قادر به حس کردن میدان های مغناطیسی می کند. این هک زیستی دروازه ای به روی ایده های تازه ای است که برش بافت های سالم و کاشت اشیای خارجی در آنها را ارائه می کنند.

کسانی که این تکنیک را به کار می برند، می دانند بدون بیهوشی از راه قانونی، پایانه های عصبی سرانگشتان (یا لب ها)، که این مناطق را جهت کاشت مناسب می سازند، صدمات زیاد می بینند و حتی خطر فوت را نیز ایجاد می کنند. خطر دیگر، کاشت هایی است که از نظر زیستی به صورت نادرست انجام می شوند. ارائه نکردن یک شیء یا ابزار استریل و ضدآب که از نظر شیمیایی تصویر العمل دهنده نباشد، می تواند هر چیزی ـ از پاسخ سیستم ایمنی تا قرارگرفتن در معرض موادسمی یا عفونت را که نتیجه آن خوابیدن شدن در بیمارستان، مرگ، آسیب اندام یا آسیب عصبی است ـ را درپی داشته باشد.

با این حال روحیه ماجراجویانه بعضی بیوهکرها آنها را به ساخت حسگرها و ابزارهای الکترونیکی واداشته است که پوشیدنی هستند، با این امید که بتوانند درنهایت این ابزارها را با اندازه هایی مینیاتوری در درون اندام ها بکارند. ازجمله این ابزارهای پوشیدنی می توان به کلاه الکتریکی که قشر جلویی مغز را جنبش می کند، مچ بندی که درجهت شمال مغناطیسی به ارتعاش درمی آید و دستگاهی که با ایمپلنت مغناطیسی کار کرده و نوعی بازتاب صدا ارائه می کند، اشاره کرد.

در سال 1392/ 2013 یک گروه کوچک ولی رو به رشد از بیوهکرها، بسته بیوسنسوری بسیار اساسی را در زیر پوست ساعد یکی از اعضای خود کاشت. این سنسور که اطلاعات مربوط به دمای بدن فرد را در طول یک هفته به یک گوشی هوشمند هماهنگ سازی شده است بلوتوث می کند، تائیدی بر ساعت های هوشمند داخلی است که روزی خواهند توانست اطلاعات مربوط به سنجش های زیستی مانند ضربان قلب، دمای بدن، فشار خون و قند خون را در کنار اطلاعات مرسوم تری مانند وقت و خبر های متنی نمایش دهند.

زیست دانش به کدام سمت حرکت می کند؟

پروژه های بیوهکرها می تواند آزمایش های ژنتیکی و پیرایش دی ان ای، برنامه ریزی مجدد باکتری ها یا ایجاد ماشین های مهندسی ژنتیک را مشمول بر شود. بیوهکرها همچنین روی باکتری های دهانی که کار آنها خوردن پلاک ها و محکم کردن دوباره دندان هاست، ارگانیسم هایی که آرسنیک را در آب شناسایی می کنند و باکتری هایی که سلول های سرطانی را می کشند، کار می کنند. با ارزان تر شدن ابزارهای مورد نیاز و تبدیل مراحل کار به یک روند معمول، زیست فناوری به یک زمینه قابل دسترس جهت طیف گسترده تری از مردم تبدیل شده، ولی واقعیت این است که حرکت زیست دانش به سمت حوزه عمومی جامعه، در کنار مزایایش خطرات بالقوه ای را به همراه خواهد داشت. با به حاشیه رفتن رویکردهای روشمندتر آکادمی ها و محیط های دانشگاهی، بیوهکرها حرکت سریع تری یافته اند و در این حرکت، به سمت اکتشاف حوزه هایی پیش می روند که شاید از نظر دانشمندان غیرقابل انتشار باشند. در این حرکت سریع همچنین، خطر رفتن به سمت حوزه هایی از زیست شناسی و فیزیولوژی وجود دارد که هنوز کاملا آشنا شده است نیستند. درنهایت گروه های حرفه ای و آماتور نیازمند همکاری و گسترش دادن عالی ترین دستاوردهای خود خواهند بود. زیست دانش خودانجام، همچنین پرسش هایی را در زمینه اخلاقیات و رفاه عمومی مطرح می کند، ولی کارها بیوهکرها هر پیامدی که داشته باشد، دانش عمومی را در این زمینه علمی گسترش داده و نگرانی های بجا در مورد محیط زیست خاص تحقیقات ژنتیک را ابراز خواهد کرد.

منبع:جام جم

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: فناوری | فناوری | اطلاعات | بیوهکرها | آزمایش ژنتیک | دی ان ای | زیست دانش |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog